POLABSKÉ MUZEUM - PŘEROV NAD LABEM

by - prosince 01, 2012

Dnešní výlet

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem zve na tradiční vánoční výstavu „LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ“, která je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu.Tak se dočtete na webu tohoto muzea a proto jsme dnes odpoledne vyrazili na výlet.
Dále z jejich webu

V interiérech všech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Předvádějí se tu starodávné přástky a dračky s podvečerním besedováním, obchůzky barborek a lucek, mikulášské průvody s nadílkou, předvánoční trhy a příprava na vánoce v lidové kuchyni. Ve Staročeské chalupě je Štědrý den se všemi věštbami a pověrami a v chalupách v dolní části skansenu koledy a koledování. Ve staré škole končí výstava koledou tříkrálovou.
Jablíčka,sušené švestky

Formy na perník
Ozdoby z korálků,myšky v oříškách a mnoho jiných ozdob na stromek z dob dávných.každý tu najde ty své.Příjemná atmosféra,chodí zde i čerti,mikuláš a anděl..

Najdete zde i mnoho betlémů
Opět z webu muzea!

Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic


Výlet byl moc hezký a příště vložím ještě nějaké fotky.
V jedné z místností domku byly i recepty na cukroví,ukázka a formičky a vykrajovátka.
Mějte se hezky
MarťulaYou May Also Like

3 komentářů

 1. Martulo,dekuji za krasnou pozvanku,v tomto skanzenu jsem byla jiz nekolikrate,mam to co by kamenem dohodil,ale spise na velikonocni obdobi,tak moc dekuji za pripomenuti vanocni atmosfery,tak,jak to bylo driv,vzdy se zasnim,jak to bylo skromne a krasne,i kdyz nebylo penez na zbyt.

  OdpovědětSmazat
 2. Ahoj Kateřino
  Děkuji a určitě se jeď podívat.Já jezdím za tátou do Choťánek,to je kousek od tebe.

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý den,škoda,že je pro mě ten skanzen tak daleko,všechnu tu krásu bych ráda viděla na vlastní oči.Jste hodná,že jste dala odkaz,potěšila jsem se aspon virtuálně.Já se letos chystám s vnoučátky do Kryštofova udolí na prohlídku Betlémů.Přeji vám krásný adventní čas...Jana

  OdpovědětSmazat

Instagram