Učíme se háčkovat..... 1

by - června 01, 2015

Potřebujete pomoc,poradit.....chcete se naučit háčkovat a nevíte jak nato?
Tak se začtěte......vezměte bavlnku,háček posaďte se a půjdeme pěkně od začátku.
I já jsem se podle toho kdysi učila......materiál použitý je starý skoro 35.let.Mám ho uschovaný a teď se s vámi o něj podělím.
Tak a jdeme pěkně od začátku.Toto je první díl.

Začínáme háčkovat
Základem  k vytvoření různých háčkovaných technik je nahození,a tím vytvořená smyčka.
Základními prvky háčkování obyčejného je řetízkové oko,pevné oko,krátký a dlouhý sloupek.
Mimo to jsou ještě ozdobné techniky,jako vícekrát nahazovaný sloupek,pikotka, křížový sloupek,pecička a síťové háčkování.

Držení háčku
Háček vezmeme do pravé ruky tak,aby jeho konec procházel pod sevřenými prsty.Ukazováčkem a palcem jej držíme nahoře pod zobáčkem tak,aby jeho špička směřovala dolů.Při každém nahození,nebo protahování smyčkou jej otáčíme zobáčkem dolů.Základní oko
Do smyčky vytvořené navinutím pracovní niti u palce vsuneme háček a nahodíme onu část niti,která jde od ukazováčku pod palec tak,že zobáček háčku je otočený částečně nahoru, a nahazujeme zdola nahoru.Nit protáhneme smyčkou,tu pak z palce spustíme a vzniklé oko přitáhneme koncem pracovní niti.Tím máme vytvořené první oko.Řetízkové oko a řetízek
První oko přidržíme palcem a prostředníkem levé ruky,nahodíme nit vedoucí od ukazováčku a protáhneme prvním okem.Každým dalším nahozením a protažení niti okem na háčku vznikne nové řetízkové oko.

Zabodávání
Než budeme pokračovat je třeba upozornit na malé, ale důležité pravidlo.Začínáme- li háčkovat řadou řetízkových ok,musíme sloupky v první řadě zabodávat za jednu nitku oka základního řetízku..děláme to proto aby okraj háčkování byl pevnější.V dalších řadách už zabodáváme za dvě vodorovné nitky sloupků.
(tady je dobře vidět jak zabodávat)

Pevné oko
Háček vbodneme do řetízkového oka,nahodíme a nahozenou nit protáhneme nejprve nabodnutým řetízkovým okem a pak ještě smyčkou na háčku.Opakujeme do dalších řetízkových ok.Pevných ok používáme při přechodu z jednoho místa na druhé.

Krátký sloupek
Výška jednoho sloupku odpovídá řetízkovému oku.Proto první krátký sloupek háčkujeme až do druhého řetízkového oka od háčku.Vbodneme do řetízkového oka,nahodíme a nahozenou nit protáhneme nabodnutým okem.Na háčku vzniknou dvě smyčky.Znovu nahodíme a protáhneme nahození oběma smyčkami na háčku najednou.Postup pak opakujeme.
Krátké sloupky se dělají v sem tam jdoucích řadách,tedy po líci i rubu.Na konci řady děláme ještě jedno řetízkové oko.


Půlsloupek
Výška půl sloupku odpovídá dvou řetízkovým okům.Pracovní nit nahodíme na háček a vbodneme do třetího řetízkového oka od háčku,znovu nahodíme a nahozenou nit provlékneme nabodnutým řetízkovým okem.Na háčku máme tři smyčky.Ještě jednou nahodíme a všechny smyčky protáhneme najednou.Pak opakujeme postup do dalšího oka základního řetízku.
Dlouhý sloupek(jedenkrát nahazovaný)
Výška sloupku odpovídá třem řetízkovým okům.Nahodíme a vbodneme do čtvrtého  řetízkového oka od háčku.Znovu nahodíme a nit protáhneme nabodnutým okem.Na háčku vzniknou tři smyčky.Znovu nahodíme a protáhneme prvními dvěma smyčkami na háčku.Zůstanou nám dvě smyčky,znovu nahodíme a protáhneme zbývajícími dvěma smyčkami.Na háčku nám zůstane jedna smyčka.další sloupek vbodneme do sousedního řetízkového oka a postup opakujeme.

Pro dnešek je to vše a připravuji pokračování.

Marťula

You May Also Like

1 komentářů

  1. Tieto zaklady mam uz viac-menej za sebou, ale pre zaciatocnikov super :-)

    OdpovědětSmazat

Instagram